Uroczyste pasowanie na czytelnika

Uroczyste pasowanie na czytelnika

14.03.2023 r. w naszej szkole odbyło się uroczyste Pasowanie na Czytelnika Biblioteki szkolnej uczniów klasy I. Dla uczniów nadszedł kolejny ważny dzień, wszyscy stali się prawdziwymi czytelnikami naszej szkolnej biblioteki.

Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z
biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania.
Pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelników biblioteki na stałe wpisane jest w kalendarz imprez szkolnych. Jak co roku uroczystość odbyła się w drugim semestrze nauki, gdy pierwszoklasiści znają już wszystkie literki. Tegoroczne wydarzenie odbyło się w bibliotece szkolnej. W przygotowanie oprawy plastycznej i dekoracji uroczystości dołączyła się świetlica szkolna.

Po powitaniu w progach biblioteki dzieci dowiedziały się, z jakich pomieszczeń składa się biblioteka szkolna oraz poznały zasady wypożyczania książek. Uczniowie opowiadali o swoich domowych zbiorach baśni, powieści i książek edukacyjnych. Potrafili wskazać różnice między biblioteką i księgarnią. Zanim jednak uczniowie złożyli przyrzeczenie poznali zalety płynące z czytania oraz zasady dotyczące obchodzenia się z książkami, w oparciu o wiersz„Skargi książki”. Po takim wprowadzeniu przyszli czytelnicy, w obecności wychowawców klas, złożyli uroczyste przyrzeczenie, że będą kochać i szanować książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika.

Po przyrzeczeniu nastąpiło wyczekiwane uroczyste pasowanie na czytelnika. Na pamiątkę tego okazałego wydarzenia, każdy nowy czytelnik otrzymał dyplom oraz okolicznościową zakładkę do książki. W ich przygotowanie włączyli się starsi koledzy, uczniowie klas szóstych aktywu bibliotecznego. Po uroczystości pierwszoklasiści z ogromną ochotą wypożyczali swoją pierwszą książkę z biblioteki. Spotkanie przebiegło w miłej i przyjaznej atmosferze. Po takim wspólnym spotkaniu biblioteka będzie kojarzyła się najmłodszym czytelnikom z miejscem bezpiecznym, przyjaznym, radosnym, gdzie uczniowie są zawsze mile widziani.

Małym czytelnikom życzymy wspaniałych przygód w świecie książek i zapraszamy do korzystania ze zbiorów szkolnej biblioteki.

Skip to content