AKCJA „ŻONKILE” W MALBORKU

AKCJA „ŻONKILE” W MALBORKU

19 kwietnia uczniowie naszej szkoły wzięli udział w specjalnych zajęciach w ramach „Akcji Żonkile” z okazji obchodów 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim. Organizatorem akcji jest Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, a zajęcia dla uczniów zostały zorganizowane przez Muzeum Miasta Malborka oraz Archiwum Państwowe w Malborku.

W trakcie zajęć uczniowie obejrzeli film animowany „Zdążyć przed Panem Bogiem” oparty na książce Hanny Krall, który przedstawia losy Marka Edelmana – ostatniego przywódcy powstania w getcie warszawskim oraz wykonali papierowe żonkile symbol wybuchu powstania w getcie, a także symbol pamięci, szacunku i nadziei.

Marek Edelman w każdą rocznicę powstania w getcie warszawskim dostawał te kwiaty od anonimowej osoby. Sam również co roku 19 kwietnia składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta bukiet żółtych kwiatów, często były to właśnie żonkile.

Jak Pisała H. Krall „Człowiek, który składał żółte kwiaty pod pomnikiem getta – powstaniec i lekarz – wiedział, jak trzeba ginąć i jak należy żyć. Niech nasze żółte żonkile będą symbolem życia”.

Po zajęciach młodzież obejrzała wystawę „Widzialni, trochę zapomniani”. Ekspozycja jest poświęcona w całości 100-letniej historii gminy żydowskiej istniejącej w Malborku do lat 30. ubiegłego wieku oraz jej przedstawicielom.

„To wystawa niezwykła, bo prezentuje gminę żydowską, która istniała w Malborku przez sto lat. To bardzo ciekawa historia, bo gmina żydowska pojawiła się w 1814 r. ostatecznie zniknęła z kart historii miasta w 1938 r. Historia została wykreślona, zmazana z dziejów miasta” – mówił Tomasz Agejczyk, dyrektor Muzeum Miasta Malborka.

To była lekcja trudnej historii dla młodzieży.

Skip to content