UROCZYSTOŚCI UPAMIĘTNIAJĄCE POLEGŁYCH ŻOŁNIERZY WSPÓLNOTY BRYTYJSKIEJ

UROCZYSTOŚCI UPAMIĘTNIAJĄCE POLEGŁYCH ŻOŁNIERZY WSPÓLNOTY BRYTYJSKIEJ

16.11.2021 na zaproszenie Burmistrza Miasta Malborka klasa 8 c wraz z wychowawcą p. Edytą Zimbał wzięła udział w uroczystościach upamiętniających poległych żołnierzy Wspólnoty Brytyjskiej – Remembrance Day .

Pierwsza część uroczystości odbyła się na Cmentarzu Wojennym Wspólnoty Brytyjskiej przy ulicy 500 – lecia w Malborku, na którym spoczywa 232 zidentyfikowanych żołnierzy z lat 1939-1945. Wśród nich jest 189 żołnierzy piechoty, 39 lotników, a także jeden marynarz floty wojennej oraz trzech marynarzy floty handlowej. Pochodzili z Kanady, Nowej Zelandii, Anglii, Australii. Zmarli w niewoli jako jeńcy m.in. w Stalagu XXB na Wielbarku. W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele władz miasta, wszystkich formacji wojska, przedstawiciele ambasady Wielkiej Brytanii oraz żołnierze brytyjscy stacjonujący w Orzyszu.

Płk Tom Blythe, attaché obrony przy Ambasadzie Wielkiej Brytanii w Warszawie podziękował mieszkańcom Malborka za podtrzymywanie pamięci i opiekę nad tym cmentarzem. Wyraził radość, widząc tylu młodych ludzi w tym miejscu i  nadzieję, że będą oni kultywować pamięć o poległych.

Odczytano tekst modlitwy oraz złożono kwiaty i zapalono znicze pod pomnikiem.

Część druga uroczystości miała miejsce na Cmentarzu Komunalnym w Malborku, gdzie złożono kwiaty pod Pomnikiem Stalagu XXB. W tej okolicy, w ówczesnym Willenbergu w latach 1939-1945 Niemcy prowadzili obóz jeniecki, w którym więzili m.in. żołnierzy Wspólnoty Brytyjskiej. Dla uczestniczącej w uroczystościach młodzieży to niezwykła lekcja historii, która na długo pozostanie w ich pamięci.

Skip to content