Uroczyste pasowanie na czytelnika

Uroczyste pasowanie na czytelnika

Dnia 29 stycznia 2021 r. odbyła się pierwsza ważna impreza czytelnicza dla najmłodszych uczniów szkoły – pasowanie na czytelnika. W związku z pandemią oraz ze względu na reżim sanitarny i zachowanie właściwego dystansu, spotkanie odbyło się w salach lekcyjnych, a nie, jak to zawsze bywało, w auli szkolnej. Jednak by podkreślić charakter okazałego wydarzenia pierwszaki przebrały się za różne postaci z bajek.

Uroczystość rozpoczęła się od pogadanki, podczas której dzieci zapoznały się z zasadami funkcjonowania biblioteki szkolnej i wypożyczania książek, potrafiły wskazać różnice między biblioteką a księgarnią. W dalszej kolejności pierwszoklasiści wysłuchali wierszyka „Prośby książki” i poznali zasady dotyczące obchodzenia się z książkami. Uczestniczyli także w ruchowej zabawie interpretacji wiersza „Książeczka” K. Pac – Gajewskiej.

Następnie nadszedł długo wyczekiwany moment, przeprowadzano uroczyste ślubowanie. W obecności wychowawców klas uczniowie podnieśli w górę dwa palce prawej dłoni i powtórzyli za nauczycielem-bibliotekarzem słowa uroczystego przyrzeczenia. Po nim nastąpiło pasowanie dzieci na czytelników biblioteki szkolnej. Na pamiątkę tego okazałego wydarzenia, każdy nowy czytelnik otrzymał dyplom oraz okolicznościową zakładkę do swojej książki, przygotowaną przez starszych kolegów, uczniów klas trzecich. Po uroczystości pierwszoklasiści z ogromną ochotą wypożyczali swoją pierwszą książkę z biblioteki.

Mamy nadzieję, że od tej pory każdy pierwszak SP nr1 w Malborku będzie częstym gościem szkolnej biblioteki i rozbudzi w sobie potrzebę czytania oraz poznawania nowych bohaterów książkowych, bo „Kto czyta książki, żyje podwójnie”.

Skip to content