Uroczyste pasowanie na czytelnika biblioteki szkolnej

Uroczyste pasowanie na czytelnika biblioteki szkolnej

Mimo trudnego czasu pandemii 9 marca 2022 r. uczniowie klas pierwszych zostali pasowani na czytelników naszej szkolonej biblioteki.

Uroczystość dla pierwszoklasistów odbyła się jak zwykle w drugim semestrze nauki, gdy znają już wszystkie literki. Ze względu na reżim sanitarny i zachowanie właściwego dystansu, spotkanie odbyło się w salach lekcyjnych, a nie, jak to zawsze bywało, w auli szkolnej. Dla podkreślenia okazałości wydarzenia pierwszaki przebrały się za postaci z bajek „Czerwonego kapturka” i „Jasia i Małgosię”.

Impreza rozpoczęła się od pogadanki, podczas której dzieci dowiedziały się, z jakich pomieszczeń składa się biblioteka szkolna oraz zapoznały się z zasadami wypożyczania książek. Uczniowie opowiadali o swoich domowych zbiorach baśni, powieści i książek edukacyjnych. Potrafili wskazać różnice między funkcjonowaniem biblioteki i księgarni.
Zanim jednak uczniowie złożyli przyrzeczenie poznali zalety płynące z czytania oraz zasady dotyczące obchodzenia się z książkami w oparciu o wiersz „Skargi książki”, dowiedzieli się o sposobach ratowania zniszczonych książek i o pracy introligatora. Uczestniczyli także w ruchowej zabawie interpretacji wiersza „Książeczka” K. Pac – Gajewskiej. Pierwszoklasiści odgadywali także bajkowe zagadki, które sprawdziły ich znajomość znanych i lubianych tytułów oraz bohaterów baśni i bajek.

Po przeprowadzonej pogadance i bajkowym egzaminie nadszedł długo wyczekiwany moment, przeprowadzano uroczyste ślubowanie. W obecności wychowawców klas uczniowie podnieśli w górę dwa palce prawej dłoni i powtórzyli za nauczycielem-bibliotekarzem słowa uroczystego przyrzeczenia. Po nim nastąpiło pasowanie dzieci na czytelników biblioteki szkolnej. Na pamiątkę tego okazałego wydarzenia, każdy nowy czytelnik otrzymał dyplom oraz okolicznościową zakładkę do swojej książki, przygotowaną przez starszych kolegów, uczniów klas trzecich. Po uroczystości pierwszoklasiści z ogromną ochotą wypożyczali swoją pierwszą książkę z biblioteki.
Małym czytelnikom życzymy wspaniałych przygód w świecie książek i zapraszamy do biblioteki, gdzie zawsze będą mile widziani.

Skip to content