Uroczyste pasowanie na czytelnika

Uroczyste pasowanie na czytelnika

Dnia 23.02.2023 r. w naszej szkole odbyło się uroczyste Pasowanie na Czytelnika Biblioteki szkolnej uczniów klasy I. Dla uczniów nadszedł kolejny ważny dzień, wszyscy stali się prawdziwymi czytelnikami naszej szkolnej biblioteki.

Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z
biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania.
Pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelników biblioteki na stałe wpisane jest w kalendarz imprez szkolnych. Jak co roku uroczystość odbyła się w drugim semestrze nauki, gdy pierwszoklasiści znają już wszystkie literki. Tegoroczne wydarzenie odbyło się w bibliotece szkolnej i połączone było z obchodami Święta Postaci z Bajek. Po powitaniu w progach biblioteki dzieci dowiedziały się, z jakich pomieszczeń składa się biblioteka szkolna oraz poznały zasady wypożyczania książek. Uczniowie opowiadali o swoich domowych zbiorach baśni, powieści i książek edukacyjnych. Potrafili wskazać różnice między funkcjonowaniem biblioteki i księgarni. Zanim jednak uczniowie złożyli przyrzeczenie poznali zalety płynące z czytania oraz zasady dotyczące obchodzenia się z książkami w oparciu o wiersz „Skargi książki”. Po takim wprowadzeniu przyszli czytelnicy w obecności wychowawców klas złożyli uroczyste przyrzeczenie, że będą kochać i szanować książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika.

My uczniowie pierwszej klasy
Tobie książko przyrzekamy,
Że szanować cię będziemy
Krzywdy zrobić ci nie damy,
Obowiązków czytelnika
Będziemy przestrzegać pilnie,
I z twych rad i twych mądrości
Korzystać od dziś usilnie.
PRZYRZEKAMY.

Po przyrzeczeniu nastąpiło wyczekiwane uroczyste pasowanie na czytelnika. Na pamiątkę tego okazałego wydarzenia, każdy nowy czytelnik otrzymał książkę „Pierwsze abecadło” – wyprawka czytelnicza dla pierwszaka Instytutu Książki w ramach kampanii społecznej „Mała książka – wielki człowiek”, przygotowana z myślą o dzieciach rozpoczynających edukację w szkole podstawowej i stawiających swoje pierwsze kroki w nauce czytania.Nowym czytelnikom wręczono także dyplomy oraz okolicznościowe zakładki do swojej książki, przygotowane przez starszych kolegów, uczniów klas trzecich. Po uroczystości pierwszoklasiści z ogromną ochotą wypożyczali swoją pierwszą książkę z biblioteki. Spotkanie przebiegło w miłej i przyjaznej atmosferze. Po takim wspólnym spotkaniu biblioteka będzie kojarzyła się najmłodszym czytelnikom z miejscem bezpiecznym, przyjaznym, radosnym, gdzie uczniowie są zawsze mile widzian

Małym czytelnikom życzymy wspaniałych przygód w świecie książek i zapraszamy do korzystania ze zbiorów szkolnej biblioteki.

Skip to content