Szkolny Konkurs Recytatorski „Poezja J. Tuwima i Cz. Miłosza w oczach dziecka” – rozstrzygnięty!
25 marca br. w naszej szkole odbyła się kolejna edycja Szkolnego Konkursu Recytatorskiego dla klas I – VII, którego organizatorem była biblioteka szkolna, a w przygotowanie dekoracji włączyła się świetlica szkolna. Tematem przewodnim tegorocznego konkursu była twórczość Juliana Tuwima oraz Czesława Miłosza.
We wrześniu 2024 roku przypada 130 – rocznica urodzin najwybitniejszego polskiego poety dwudziestolecia miedzywojennego, w historii literatury polskiej. Autora „Kwiatów polskich” oraz wielu wspaniałych, błyskotliwych i wesołych wierszy dla dzieci – „Lokomotywa”, „Pan Hilary”, „Ptasie radio” czy „Słoń Trąbalski”.
W sierpniu 2024 roku przypada 20. rocznica śmierci Czesława Miłosza — polskiego poety, prozaika, eseisty, historyka literatury, tłumacza i dyplomaty. Laureata literackiej Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 1980 roku i wielu innych prestiżowych nagród literackich. Doktor honoris causa wielu uniwersytetów w USA i w Polsce, honorowego obywatela Litwy i miasta Krakowa. Dlatego też Sejm Rzeczypospolitej Polskiej postanowił uhonorować jednego z najwybitniejszych poetów, przypominając, że „Czesław Miłosz był świadkiem największych wydarzeń minionego stulecia: od pól bitewnych pierwszej wojny światowej, poprzez rosyjską rewolucję, odzyskanie przez Polskę niepodległości, społeczne i narodowościowe problemy II RP, czas spełnionej Apokalipsy i piekła, którym stały się ulice okupowanej Warszawy, Holokaust i starcie 2 totalitaryzmów, doświadczenie emigranta w świecie podzielonym żelazną kurtyną, aż do upadku sowieckiego imperium i budowę demokracji”.
Nasza szkoła postanowiła dołączyć do obchodów poprzez organizację Konkursu Recytatorskiego „Poezja J. Tuwima i Cz. Miłosza w oczach dziecka”, w którym brało udział 59 uczestników. Eliminacje odbyły się w auli szkolnej. Niektórzy na scenie czuli się jak w swoim żywiole, dla części był to prawdziwy sprawdzian autoprezentacji.
Celem konkursu było rozbudzanie wśród uczniów wrażliwości na piękno poezji, upowszechnianie kultury żywego słowa, kształtowanie języka, wyobraźni i wrażliwości, promowanie talentów recytatorskich oraz popularyzacja literatury pięknej.
Jury w składzie Kinga Walczak – wicedyrektor, Marianna Stacharska – nauczyciel j. polskiego, Iwona Cedler-Wilkocka – nauczyciel j. polskiego, miało do podjęcia trudną decyzję. Po długich obradach komisja konkursowa przyznała następujące nagrody oraz wyróżnienia:
W Kategorii recytacja wiersza:
W grupie wiekowej: klas I – III :
I m-ce – Zlata Svietlova kl. 1a
II m-ce – Franciszek Mogiłka – kl. 2a
III m-ce – Łucja Rychter kl. 3a
Wyróżnienia otrzymali: Natalia Safianowska – kl. 1a, Jan Jasiński – kl. 3b
W grupie wiekowej: klasy IV – VI :
I m-ce – Szymon Fiedorowicz – kl. 5a
II m-ce – Antonina Januszewska – kl. 4b
III m-ce – Anna Borowska- Buć – kl. 5b
Wyróżnienie otrzymała: Maria Żołądecka – kl. 6a
Kategoria: klasy VII :
I m-ce – Marta Szpalerska – kl. 7b
II m-ce – Urszula Lipowska – kl. 7b
III m-ce – Oliwia Grzywińska – kl. 7b
Nagrody oraz pamiątkowe dyplomy oraz słodkości dla laureatów konkursu wręczyła przewodnicząca jury. Uczniowie, którzy zajęli miejsca od 1 do 3 – w swoich poziomach wiekowych, reprezentować będą szkołę w eliminacjach rejonowych XXXIX Konkursu Recytatorskiego Poezji Polskiej w MCKiE. Gratulujemy wszystkim, którzy spróbowali swoich sił pokonując tremę i dając nam chwilę zachwytu nad pięknem poezji. Życzymy powodzenia w dalszych eliminacjach i zachęcamy do udziału za rok.