Światowy Dzień Pluszowego Misia

Światowy Dzień Pluszowego Misia

Trudno sobie wyobrazić dzisiejszy świat bez Pluszowego Misia. Jest towarzyszem dzieci w świecie beztroskiej zabawy oraz przyjacielem-powiernikiem największych sekretów i tajemnic.
Po raz kolejny postanowiliśmy uczcić w naszej szkole to święto w klasach I-III w sposób szczególny. W dniu 25.11.2022 r. wszystkie misie i inni pluszowi przyjaciele dzieci, opuścili swoje zaciszne pokoiki i przybyli wraz z uczniami do szkoły na „ misiowe przyjęcie”, które zorganizowała biblioteka szkolna. Spotkanie odbywało się pod hasłem „czy to wczoraj, czy to dziś wszystkim jest potrzebny miś”. W tym dniu można było zobaczyć misie małe, średnie, duże, brązowe, różowe, białe, niebieskie itd. Wszystkie były śliczne i wyjątkowe.

Celem całego przedsięwzięcia było między innymi: przybliżenie dzieciom w sposób bardzo przystępny historii pluszowego misia, przedstawienie w formie krótkiego filmu edukacyjnego różnych sylwetek misiów,  zachęcanie do poszanowania zabawek.

Przypomnijmy, że Światowy Dzień Pluszowego Misia ustanowiono dokładnie w setną rocznicę powstania maskotki – w 2002 roku. Wszystko zaczęło się jednak dużo wcześniej.  W 1902 roku prezydent Stanów Zjednoczonych Teodor Roosvelt, wybrał się na polowanie. Po kilku godzinach bezskutecznych łowów, jeden z towarzyszy prezydenta postrzelił małego niedźwiadka i zaprowadził go do Roosvelta. Prezydent ujrzawszy przerażone zwierzątko, kazał je natychmiast uwolnić. Jeden ze świadków tego zdarzenia uwiecznił historię niedźwiadka na rysunku w waszyngtońskiej gazecie, którą czytał producent zabawek. Od tego momentu zaczęto wykorzystywać zdrobniałe imię prezydenta i sprzedawać maskotki pod nazwą Teddy Bear, która dziś w języku angielskim jest określeniem wszystkich pluszowych misiów.

W tym dniu na uczniów czekało w szkole wiele „misiowych atrakcji”. Spotkanie rozpoczęło się od przedstawienia swojego pluszowego przyjaciela i poznania historii powstania pluszowego misia oraz wysłuchania  ciekawostek z życia misiów – bohaterów literackich i filmowych. Po obejrzeniu krótkiego filmu edukacyjnego, dzieci trafnie odpowiadały na pytania dotyczące niedźwiedzi żyjących w lasach na różnych kontynentach. Następnie po wysłuchaniu wiersza Cz. Janczarskiego „Naprawiamy misia” wypowiadały się na temat poszanowania zabawek. Z zaciekawieniem oglądały nowości książkowe o misiach zakupione do szkolnej biblioteki dla najmłodszych uczniów. Z uwagą słuchały fragm. bajki o misiach „Dziadek i niedźwiadek” oraz „Kubuś Puchatek i drzewo miodowe”. Dodatkową atrakcją w czasie „misiowego spotkania” było wykonanie przez uczniów kl.1-3 tematycznych prac plastycznych, misiowych bujaków na zakrętkach oraz stworzenie wspólnego klasowego misia z papieru.

W tak ważnym dniu zaszczycił nas swoją obecnością miś, który przyjechał do nas z odległego, zaczarowanego lasu i rozdawał dzieciom słodkości. Największą radość sprawiła dzieciom Misiowa Fotobudka, dzięki której każdy uczeń zrobił sobie pamiątkowe zdjęcie i chociaż na chwilę wcielił się w rolę pluszowego misia. Cały dzień pełen był uśmiechu i wspólnej zabawy, a uczniowie przyznały, że miś jest najlepszym przyjacielem dziecka.

Skip to content