„POZNAJ POLSKĘ” – WYCIECZKA DO TORUNIA

„POZNAJ POLSKĘ” – WYCIECZKA DO TORUNIA

We wtorek, 7 grudnia 2021 roku uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 im. Jana III Sobieskiego w Malborku przez cały dzień uczestniczyli w niezwykłych i bardzo ciekawych zajęciach lekcyjnych, na jednodniowej wycieczce, która została dofinansowana z projektu edukacyjnego Ministerstwa Edukacji i Nauki „Poznaj Polskę”. Wczesnym rankiem autokar z dzieci wraz z wychowawcami i opiekunami, udał się do Torunia.  Na dzieci czekało mnóstwo atrakcji. Już na początku odwiedziliśmy Dom Mikołaja Kopernika, tu poznaliśmy dzieje jego rodziny. Później przywitała nas mieszczka oraz mieszczanin, którzy oprowadzili nas po Rynku Staromiejskim na którym dzieci zobaczyły symbol miasta – pomnik Mikołaja Kopernika, przy którym odbyła się krótka pogadanka na temat tego słynnego astronoma i jego osiągnięć. Następnie wąskimi uliczkami udaliśmy się pod basztę obronną Krzywą Wieżę, z którą związana jest legenda o zakochanym zakonniku. Po zwiedzeniu największych atrakcji miasta udaliśmy się na warsztaty piernikowe do Piekarni Starotoruńskiej. Przenieśliśmy się do średniowiecza. Przed piekarnią przywitał nas Mistrz Piernikarski, pod jego okiem nauczyliśmy się przygotowania pierników oraz rytuałów związanych z ich wypiekiem. Po warsztatach skorzystaliśmy ze sklepiku, w którym można było zakupić pierniki w różnych kształtach. Te pierniki, które sami wykonaliśmy, mogliśmy sobie zabrać na pamiątkę do domu. Po Warsztatach udaliśmy się do Domu Legend Toruńskich. W tym miejscu zobaczyliśmy wierną, działającą miniaturę największego średniowiecznego dzwonu w Polsce – Tuba Dei, model fasady średniowiecznej kamienicy ze wszystkimi jej typowymi cechami, drewniane tratwy unoszące się na Wiśle – przypominające tratwy spławiane przez flisaków, chudziak, czyli żelazną klatkę, do której trafiali przed wiekami złoczyńcy. W Domu Legend dowiedzieliśmy się o następujących wydarzeniach:

– jak zakonnicy krzyżaccy założyli Toruń

– o wizycie króla Władysława Jagiełły w Toruniu i jego niemiłej przygodzie

– o okolicznościach szwedzkiego najazdu w 1629 roku

– o pracy kata, czyli mistrza sprawiedliwości i jego narzędziach.

Legendy, które poznaliśmy wyjaśniły nam skąd się wzięła Krzywa Wieża w Toruniu i jak działał cech, jak flisak uratował miasto od plagi żab i na czym polegała praca flisaków oraz jakie zagrożenie sprawiło, że torunianie odlali  dzwon Tuba Dei i jak uruchamia się dzwon. Następnie udaliśmy się na obiad do Pizzerii Soprano. Miejskimi uliczkami wróciliśmy do autokaru.

W imieniu dzieci i nauczycieli dziękujemy firmie B.P. Vertigo Holiday Krystian Borowski oraz przewoźnikowi Urbański za bezpieczny przewóz dzieci na trasie. Dziękujemy naszym dzieciom za dyscyplinę podczas pobytu w Toruniu i Rodzicom za zaufanie i pomoc w realizacji tego wyjazdu.

Mamy piękne wspomnienia.

Skip to content