Polskie Tradycje Bożego Narodzenia – zajęcia literackie

Polskie Tradycje Bożego Narodzenia – zajęcia literackie

Tuż przed świętami Bożego Narodzenia w naszej szkole odbyły się zajęcia zorganizowane przez bibliotekę szkolną na temat: „Polskie tradycje Świąt Bożego Narodzenia”, które były okazją do przypomnienia polskich tradycji i obyczajów bożonarodzeniowych i zachętą do ich kultywowania.

Uczniowie kl. I – II poznali literaturę tematycznie związaną z polskimi tradycjami w zbiorach naszej biblioteki oraz zakupionych nowości, wysłuchali opowiadania z zakresu bajkoterapii „Betlejemska gwiazda” z książki „Gwiazdkowe opowieści” – wyjaśniali pojęcia: tradycja, wigilia, wieczerza wigilijna, poznali historię choinki, dowiedzieli się kim był i skąd pochodził św. Mikołaj, odbyły się pogadanki na temat doświadczeń dzieci o tradycjach i polskich zwyczajów świątecznych, dowiedzieli się ciekawostek na temat – Boże Narodzenie w różnych krajach Europy, wysłuchali też wiersza T.Kubiaka „Wieczór wigilijny” i wyjaśniali przesłanie wiersza „ Bądź dobry dla ludzi”.

Natomiast w kasach trzecich tematem zajęć było „Boże Narodzenie w Polsce i w Szwecji – w oparciu o lekturę „Dzieci z Bullerbyn” A. Lindgren oraz doświadczenia dzieci. Było głośne czytanie rozdziału „Jak obchodzimy w Bullerbyn Gwiazdkę”, wypowiedzi na temat tradycji świątecznych w Polsce, Szwecji i innych krajach, wyjaśnianie pojęcia tradycja oraz pisanie listu do dzieci z Bullerbyn.  W tym przedświątecznym okresie, przy udziale aktywu bibliotecznego, zorganizowana został ogólnoszkolna akcja czytelnicza  „Zabierz książkę na święta” – skierowana do uczniów klas 1-8 zachęcająca do czytania książek w czasie przerwy świątecznej. Na szkolnych gablotach zostały wyeksponowane piękne choinki – efekty pracy zajęć plastycznych w klasach trzecich. Serdecznie gratulujemy.

Skip to content