Polskie Tradycje Bożego Narodzenia – imprezy czytelnicze

Polskie Tradycje Bożego Narodzenia – imprezy czytelnicze

Tuż przed świętami Bożego Narodzenia w naszej szkole odbyły się imprezy czytelnicze w ramach NPRCz. Były one okazją do przypomnienia polskich tradycji i obyczajów bożonarodzeniowych i zachętą do ich kultywowania.

W starszych klasach IV- VIII odbyło się głośne czytanie „Święta tuż.. tuż…” fragmentów różnych książek tematycznie związanych ze świętami Bożego Narodzenia, a zakupionych w ramach NPRCz: – „Na Gwiazdkę” M. Musierowicz, L. Fabińska „Siedem życzeń”, K. Michalak „Gwiazdka z nieba”, G. Beck „Świąteczny sweter”, R. Cohn, D. Levithan „12 dni Świąt Dasha i Lily”, M. Kordel „Serce z piernika”. Odbyły się pogadanki w klasach „Boże Narodzenie w różnych krajach Europy”.

Natomiast młodsi uczniowie kl. I – III uczestniczyli w lekcjach bibliotecznych na temat: „Polskie tradycje Świąt Bożego Narodzenia” oraz zajęciach plastycznych. Poznali literaturę na temat świąt Bożego Narodzenia i polskich tradycji w zbiorach biblioteki oraz zakupionych nowości w ramach NPRCz. Wysłuchali fragm. książki „Gwiazdkowe opowieści”, wyjaśniali pojecie wigilia i wieczerza wigilijna, poznali historię choinki, dowiedzieli się kim był i skąd pochodził św. Mikołaj, odbyły się pogadanki na temat tradycji i polskich zwyczajów świątecznych, dowiedzieli się ciekawostek na temat – Boże Narodzenie w różnych krajach Europy, wysłuchali też wiersza T.Kubiaka „Wieczór wigilijny” i wyjaśniali przesłanie wiersza „ Bądź dobry dla ludzi”. Uzupełniali teksty z lukami (wymarzona choinka, wigilijny stół, potrawy wigilijne, prezenty, świąteczne życzenia), następnie kolorowali choinki klasowe i bombki i dekorowali według inwencji dzieci. Zajęcia zakończyły się wspólnym śpiewaniem kolęd.

W tym przedświątecznym okresie, przy udziale aktywu bibliotecznego, zorganizowana został ogólnoszkolna akcja czytelnicza  „Zabierz książkę na święta” – skierowana do uczniów klas 1-8 zachęcająca do czytania książek w czasie przerwy świątecznej. Na szkolnych gablotach zostały wyeksponowane pięknie przyozdobione choinki klasowe – efekty pracy zajęć plastycznych w klasach I – III. Serdecznie gratulujemy.

Skip to content