Październik Miesiącem Bibliotek Szkolnych

Październik Miesiącem Bibliotek Szkolnych

Od 22 lat na całym świecie październik obchodzony jest jako Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Początki sięgają 1999 r., kiedy to Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego zainicjowało obchody święta. Celem akcji jest zwrócenie uwagi na rolę bibliotek  w życiu szkoły.

W tym roku  uczniowie naszej szkoły również włączyli się w obchody tego święta. Zorganizowano szereg imprez czytelniczych, które zachęcały do rozwijania własnych zainteresowań czytelniczych.

Najstarsi uczniowie kl.VIII – przedstawiciele aktywu bibliotecznego, uczestniczyli w spotkaniu autorskim z pisarką żuławską i Powiśla – Sylwią Kubik w Bibliotece Pedagogicznej w Malborku.

Natomiast uczniowie kl. 2a, 2b, 3a, 3b, 4a, 5b w dniach od 12.10.2021 r. do 15.10.2021 r. wybrali się do historycznych murów Szpitala Jerozolimskiego, gdzie uczestniczyli w wystawie przygotowanej w ramach NOCY BIBLIOTEK pt.: Drugie życie książek – „Wędrówka do krainy baśniowych bohaterów”. Wystawa przygotowana została w ramach projektu EKO BIBLIOTEKI została pomyślana, tak by podarować starym książkom drugie życie. Poruszała bardzo ważny aspekt ekologiczny a dokładniej recykling, jednocześnie przenosiła widzów w krainę baśni i jej bohaterów. Przy niektórych eksponatach znajdowały się kody QR. Po zeskanowaniu kodu pojawiał się link do Biblioteki Cyfrowej –WOLNE LEKTURY, pozwalający na wysłuchanie bajki lub rozwiązanie przygotowanego quizu. Uczniowie kl. 2a i 2b przy użyciu aplikacji QR wysłuchali fragm. baśni pt.: „Kopciuszek”. Następnie ich zadaniem było odszukanie postaci Kopciuszka na wystawie. Z kolei uczniowie kl. 3a i 3b głośno czytali fragm. książki z serii Poczytaj ze mną pt.: „O srebrnej łyżeczce” Justyny Bednarek. Udzielały także krótkich wywiadów do lokalnych mediów – TV Malbork na temat wystawy, rozpoznanych na wystanie postaci z bajek i baśni oraz zainteresowań czytelniczych uczniów. W drodze powrotnej do szkoły poszczególne klasy zwiedzały z przewodnikiem odrestaurowaną zabytkową wieżę ciśnień w Malborku. Podczas podziwiania panoramy miasta uczniowie odszukali dzielnicę Malborka, w której mieszkają i zrobili pamiątkowe zdjęcia. Pełni pozytywnych wrażeń wróciliśmy do szkoły.

Skip to content