Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

Jak co roku uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Malborku uczestniczyli w akcji obchodów Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania, bo wszyscy wiemy jak ważne jest głośne czytanie, zwłaszcza najmłodszym dzieciom. Święto zostało ogłoszone w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki. Dzień 29 września to data święta, która jest zbieżna i odnosi się do rocznicy urodzin Janiny Porazińskiej. Tego właśniednia już od pierwszych godzin lekcyjnych w poszczególnych klasach słychać było piękne głośne czytanie. Czytali młodsi i starsi uczniowie, a także nauczyciele.

Najmłodsi uczniowie kl. I-II, przebrani za postać z bajki, wysłuchali fragmentu książki – „Co u słodzików, zamieszanie na leśnej polanie – siła przytulania”, opowiadającej o przygodach zwierząt żyjących w polskich lasach. Dzieci poznały bohaterów leśnej polany, przyniosły swoja maskotę „słodziaka”, wypowiadały się na temat „Dlaczego czytanie jest takie ważne?”, wspólnie bawiły się, tańczyły i śpiewały piosenkę „Co u slodziaków„. Wykonały także pracę plastyczną, polegającej na narysowaniu wybranego bohatera – słodziaka.

Natomiast uczniowie kl. III-V głośno czytali fragm. – „Neala na 3 kontynentach – afrykańskie safari”. To seria książek podróżniczych, do poznawania których zachęca Nela reporterka. Mała podróżniczka prezentuje swoim rówieśnikom ciekawostki z podróży po świecie, dzieli się zdobytą przyrodniczo-podrózniczą oraz własnymi przeżyciami. W trakcie zajęć uczniowie wypowiadali się na temat korzyści płynących z czytania książek, wyjaśniali pojęcia: ”reporter” oraz „park safari”. Zgłębili wiedzę na temat zwierząt żyjących na safari, oglądając krótki film „Nela – afrykańskie safari” oraz przeglądając książki popularnonaukowe z serii „Afrykańskie safari”. Dodatkowo uczniowie klas trzecich wspólnie wykonali plakat „Zwierzęta zamieszkujące safari”, a ich starsi koledzy – uczniowie klas piątych, pisali opowiadanie na temat „Jak sobie wyobrażasz swoją przygodę na safari”.

W klasach najstarszych głośne czytanie nawiązywało do tegorocznej lektury dziesiątej, jubileuszowej edycji odsłony Narodowego Czytania. Z podziałem na role uczniowie kl. VII i VIII czytali fragment „Moralności Pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej – wyjątkowego utworu, który piętnuje obłudę i zakłamanie. W trakcie zajęć uczniowie poznali krótki portret postaci pisarki, tematykę dramatu oraz pojęcie „dulszczyzna”, które na trwałe weszło do języka potocznego. Celem imprezy było zachęcanie dzieci i młodzieży do sięgania po książkę, jako sposobu na pożyteczne spędzanie wolnego czasu, bo wiadomo, że czytanie nie tylko rozwija naszą wyobraźnię, ale także poszerza słownictwo, poprawia koncentrację, a przede wszystkim wprowadza we wspaniały świat przygód z literaturą.

Skip to content