Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

Wszyscy wiemy jak ważne jest głośne czytanie, zwłaszcza najmłodszym dzieciom, dlatego po raz kolejny uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Malborku włączyli się do akcji Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania. Święto zostało ogłoszone w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki. Dzień 29 września to data święta, która jest zbieżna i odnosi się do rocznicy urodzin Janiny Porazińskiej.

W tym dniu od pierwszych godzin lekcyjnych w klasach I – III słychać było piękne głośne czytanie. Czytali młodsi i starsi uczniowie.

W kl. I i kl. II uczniowie głośno czytali wybraną bajkę Charles`a Perrault, ponieważ w tym roku obchodzimy 320. rocznica śmierci – poety – francuskiego baśniopisarza epoki baroku. Najmłodsi czytali bajkę „Kot w butach”, a drugoklasiści bajkę „ Śpiąca królewna”. Dzieci opowiadały o przygodach głównych bohaterów oraz rysowały jej postać.

Z kolei uczniowie kl. III czytali opowieść „Jesień liścia Jasia – opowieść o życiu dla małych i dużych” – Leo Buscaglia. Uczniowie poznali głównego bohatera –  liścia Jasia i jego przyjaciół, którzy zmieniają się wraz z następującymi po sobie porami roku i zbliżającą się zimą, aby w końcu ze śniegiem spokojnie opaść na ziemię. Wypowiadali się także na temat życia, przemijania i śmierci. Wykonali prace plastyczne inspirowane treścią opowiadań.

Celem imprezy było zachęcanie dzieci i młodzieży do sięgania po książkę, jako sposobu na pożyteczne spędzanie wolnego czasu, bo wiadomo, że czytanie nie tylko rozwija naszą wyobraźnię, ale także poszerza słownictwo, poprawia koncentrację, a przede wszystkim wprowadza we wspaniały świat przygód z literaturą.

Skip to content