Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania
Po raz kolejny uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Malborku włączyli się do akcji Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania, bo wszyscy wiemy jak ważne jest głośne czytanie, zwłaszcza najmłodszym dzieciom. Święto zostało ogłoszone w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki. Dzień 29 września to data święta, która jest zbieżna i odnosi się do rocznicy urodzin Janiny Porazińskiej.
W tym dniu od pierwszych godzin lekcyjnych w poszczególnych klasach słychać było piękne głośne czytanie. Czytali młodsi i starsi uczniowie.
Najmłodsi uczestniczyli w „Konkursie Głośnego Czytania”, który tematycznie poświecony był jesieni. Podczas prezentacji wylosowanych wierszy uczniowie zaprezentowali swoją umiejętność czytania na głos. Z pośród wszystkich wyłoniona została trójka uczniów, którzy swoją płynnością, dykcją oraz interpretacją czytanego tekstu zachwyciło jury, a należą do nich:
Klasy II:
I miejsce – L. Somerfeld-Szoltyska
II miejsce – M. Goliat
III miejsce – B. Majczyna
Klasy III:
I miejsce – M. Jackowska
II miejsce – I. Hyski
III miejsce F. Wisznicki
W kl. IV uczniowie głośno czytali wybrany fragment utworu ASTRID LINDGREN, „Dzieci z Bullerbyn”, ponieważ w tym roku obchodzimy 20. rocznicę śmierci i 115. rocznica urodzin autorki. Opowiadali jak na imię mają główni bohaterowie, gdzie mieszkają, a następnie rysowali wybraną postać z książki.
Uczniowie kl. V czytali na głos fragment utworu RENÉ GOSCINNEGO „Mikołajek”, ponieważ w tym roku przypada 45. rocznica śmierci autora – serii historyjek obrazkowych o przygodach Gala Asteriksa oraz pełnych delikatnego humoru opowiadań o Mikołajku i jego szkolno-środowiskowych przygodach. Zadaniem uczniów było także napisanie 2-3 zdań na temat głównego bohatera – Mikołajka oraz jednej z przeczytanych przygód.
Z kolei w kl. VI słychać było głośne czytanie fragment utworu LUCY MAUD MONTGOMERY „ANIA Z ZIELONEGO WZGÓRZA”, gdyż w tym roku obchodzimy 80. rocznicę śmierci autorki – cieszącego się dużym powodzeniem cyklu powieściowego o przygodach Ani z Zielonego Wzgórza, zaliczanego do kanonu klasyki literatury dla dziewcząt. Uczniowie pisali również zaproszenia w imieniu Ani dla Mateusza i Maryli w związku z przedstawieniem teatralnym Na Olimpie.
Głośne czytanie w kl. VIII połączone było z tegoroczną lekturą jedenastej – edycji Narodowego Czytania i ogłoszenia przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej – Rok 2022 Rokiem Romantyzmu Polskiego. Wybór tej epoki wiąże się z 200. rocznicą opublikowania w Wilnie dzieła „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza. Z okazji Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania w klasach najstarszych głośno czytano dwie ballady naszego wieszcza – „Romantyczność” oraz „Świtezianka”. Celem imprezy było zachęcanie dzieci i młodzieży do sięgania po książkę, jako sposobu na pożyteczne spędzanie wolnego czasu, bo wiadomo, że czytanie nie tylko rozwija naszą wyobraźnię, ale także poszerza słownictwo, poprawia koncentrację, a przede wszystkim wprowadza we wspaniały świat przygód z literaturą.