Obchody rocznicowe – Rok 2022 Rokiem M. Konopnickiej i J. Wybickiego

Obchody rocznicowe – Rok 2022 Rokiem M. Konopnickiej i J. Wybickiego

Za sprawą postanowienia przez Sejm Rzeczpospolitej Polskiej Rok 2022 – ogłoszono Rokiem Marii Konopnickiej i Józefa Wybickiego.

W uchwale Sejmu oceniono, że Maria Konopnicka uważana jest za jedną z najwybitniejszych pisarek w polskiej historii. W maju 2022 roku przypada 180. rocznica jej urodzin. Była autorką takich dzieł jak „Rota”, „Pan Balcer w Brazylii”, „Mendel Gdański”, „Nasza szkapa” czy powieści i wierszy dla dzieci, jak „O krasnoludkach i o sierotce Marysi” i „Na jagody”. Za pomocą utworów protestowała przeciwko ustrojowi oraz niesprawiedliwości społecznej, walczyła o prawa kobiet. Z postacią Józefa Wybickiego – Rok 2022 związany jest z kilkoma rocznicami: 275. rocznica urodzin, 225. rocznica napisania słów „Pieśni Legionów Polskich we Włoszech”, 200. rocznica śmierci oraz 95. rocznica ustanowienia pieśni „Jeszcze Polska nie zginęła” hymnem narodowym. Józef Wybicki to jeden z najważniejszych działaczy politycznych polskiego Oświecenia.

By uczcić obchody rocznicowe, w naszej szkole odbyły się różne imprezy czytelnicze. Był to udział w Ogólnopolskim Konkursie Literackim „Zainspirowani Twórczością Marii Konopnickiej…”, w którym miejsce drugie zajęła Julia Sadowiska z kl 3b. Natomiast wyróżnienia otrzymali – Maria Mleczek, Hanna Mleczek, Franciszek Wisznicki z kl. 2a. W kl. VII i kl. VIIIzrealizowano projekty edukacyjne „Od Bogurodzicy do Mazurka Dąbrowskiego”, z kolei w gablotach na holu powstały dwie wystawy: „Rok 2022 – Rokiem M. Konopnickiej” oraz „Rok 2022 – Rokiem J. Wybickiego. Uczniowie z dużym zaangażowaniem włączyli się do obchodów rocznicowych.

Skip to content