Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego

Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego

27 grudnia uczniowie naszej szkoły brali udział w uroczystości upamiętniającej 105 rocznicę wybuchu Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Na cmentarzu parafialnym przy kościele Świętego Józefa zostały złożone kwiaty oraz zapalone znicze na symbolicznym grobie jednego z dowódców Powstania gen. Stanisława Taczaka oraz na grobie uczestnika Powstania por. Jana Repki.

STANISŁAW TACZAK – Urodzony 8 kwietnia 1874 Stanisław Taczak służył w szeregach armii niemieckiej. To doświadczenie pomogło mu następnie awansować w strukturach rodzącego się Wojska Polskiego.

W armii polskiej zajmował się m.in. organizowaniem Sztabu Generalnego. Na czele sił zbrojnych powstańców wielkopolskich stanął właściwie z przypadku. Taczak, wówczas major, w Poznaniu był przejazdem, w odwiedzinach u brata. Wizyta w stolicy Wielkopolski zbiegła się w czasie z wybuchem Powstania. Wielkopolanom potrzebny był doświadczony, wysoki stopniem oficer o zdolnościach organizacyjnych. Taczak nadawał się do tej roli lepiej, niż ktokolwiek na miejscu.

Piastował szereg funkcji związanych z logistyką armii, walczył w wojnie polsko-bolszewickiej, wreszcie – objął dowództwo Okręgu Korpusu nr. II w Lublinie. W 1930 roku został przeniesiony w stan spoczynku. Wrócił wówczas do ukochanej Wielkopolski.

Stanisław Taczak zmarł 2 marca 1960 roku w Malborku. Chciał spocząć obok swoich żołnierzy w Poznaniu. Wówczas jego woli nie uszanowano. Jego szczątki przeniesiono na Cmentarz Zasłużonych Wielkopolan dopiero w 1988 roku.

Skip to content