19.06.2019 - Zakończenie roku szkolnego - godzina 9:00

Wizyta gimnazjalistów w Sądzie Rejonowym w Malborku

            W piątek 26 października klasy 3 c i 3 b gościły w Sądzie Rejonowym w Malborku. Stało się już tradycją, że aby poznać dokładnie zasady funkcjonowania władzy sądowniczej w Polsce, wybieramy się bezpośrednio do źródła wiedzy. Spotkanie odbyło się w ramach lekcji wiedzy o społeczeństwie z inicjatywy nauczycielki tego przedmiotu – Moniki Tyborskiej. Gospodarzem  spotkania była  sędzia Sądu Rejonowego w Malborku pani Agnieszka Czerwińska. Tak się złożyło, że to także mama jednej z naszych uczennic, więc tym bardziej było nam miło.

            Pani sędzia przyjęła nas w największej sali posiedzeń  budynku malborskiego sądu. W sposób ciekawy i przystępny przedstawiła nam strukturę sądów w Polsce, powagę i znaczenie wykonywanej  funkcji sędziego oraz wydziały funkcjonujące w malborskim sądzie.  Swą opowieść pani sędzia bardzo urozmaiciła dzięki przyniesionym przedmiotom, np. swój własny łańcuch sędziowski, toga z fioletowym żabotem, akta spraw (oczywiście utajnione), kodeksy oraz zdjęcia z Prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej Aleksandrem Kwaśniewskim, który wręczał  akt nominacji sędziowskiej.

                IMG_3524.JPG

Podczas spotkania uczniowie otrzymali też bardzo ważną dla nich naukę. Mianowicie sporo czasu pani sędzia przeznaczyła na ostrzeżenie młodzieży przed sankcjami prawnymi, jakie grożą za posiadanie narkotyków lub dopalaczy. Drugą, jakże znaczącą sprawą była kwestia odpowiedzialności za umieszczanie komentarzy, zdjęć, filmików w Internecie przez młodych ludzi. Obie kwestie dotyczą dziś młodzieży, która często nie zdaje sobie sprawy z tego, że w pełni odpowiada się  przed sądem za tego typu czyny. A prawo jest bezlitosne w tych aspektach.

                IMG_3525.JPG

Młodzież chętnie zadawała pytania, którym nie było końca.

Z pewnością wizyta w sądzie przysłuży się do lepszego zrozumienia przez uczniów  zawiłych treści, związanych z władzą sądowniczą w Polsce. Na pewno pomoże zrozumieć podstawowe zasady jej funkcjonowania. Może nawet niektórych wesprze w podjęciu w przyszłości decyzji o  studiach prawniczych.